Depresja oparta jest na trzech ogromnych B – Beznadziei, Bezradności i Bezwartościowości, o których mówi amerykański noblista i neurobiolog E. R. Kandel. Uczucia te często skłaniają człowieka do wycofania się z towarzystwa innych ludzi, a niekiedy też do myśli i prób samobójczych. Szacunkowe dane WHO wskazują, że na zaburzenia depresyjne cierpi 322 miliony ludzi na świecie, co stanowi 4,4 % populacji. Depresja występuje bez względu na płeć. Dane jednak wskazują, że częściej rozpoznawana jest u kobiet (5,1%) niż mężczyzn (3,6%).
W Polsce zaburzenia depresyjne rozpoznawane są u 8,2% populacji. W okresie dorosłości depresja należy do najczęściej stwierdzanych zaburzeń psychicznych. Należy jednak pamiętać, że dotyka zarówno osoby dorosłe jak i dzieci i młodzież (za: Saran, Mazur, Łukasiewicz; Psychiatria Polska 2021; 55(5): 1025-1046).
Kandel W swojej książce „Zaburzony umysł” twierdzi, że depresja to główna przyczyna niepełnej sprawności u osób od 15 do 45 r.ż. Nie tylko ogranicza życie społeczne czy zawodowe, ale niesie także ryzyko rozwoju różnych chorób somatycznych. Z badań WHO z 2023 r. wynika, że co czwarty zgon jest następstwem samobójstwa.
Należy pamiętać, że depresja jest chorobą, którą należy diagnozować i podejmować odpowiednie leczenie. Obraz depresji jest zróżnicowany, a główne drogi leczenia to farmakoterapia i psychoterapia.
Leczenie daje ulgę, nadając sprawstwo, szukając nadziei oraz zwiększając poczucie mocy.
Opracowała: Joanna Marciniak

Comments