top of page
Szukaj

Spotkanie z psychologią - seminarium z dr Moniką Olgą Jańczak


TEMAT: Kluczowe strategie w pracy z pacjentami z zaburzeniami osobowości: budowanie relacji i zapobieganie drop-outom (5h)

 

Terminy:

4.07.26 godz. 10:00-15:00 (na żywo) Poznań, ul. Dąbrowskiego 89/175

10.07.26. godz. 10:00-15:00 (online)


Grupa maksymalnie 12 osób/ Koszt 450 zł od osoby


 

Poczucie bezradności w sytuacji, kiedy pacjent „wypada” z leczenia, to doświadczenia dobrze znane wielu psychoterapeutom, niezależnie od nurtu, w którym pracują. W pracy z osobami z zaburzeniami osobowości trudności te pojawiają się szczególnie często. Wynika to ze specyfiki trudności tych pacjentów, obejmującej m.in. niestabilność relacji, trudności z zaufaniem, oscylowanie między skrajnymi stanami emocjonalnymi oraz silną wrażliwość na doświadczenie odrzucenia i opuszczenia.

 

Choć problem drop-outów jest jednym z najczęściej badanych obszarów w psychoterapii zaburzeń osobowości, praktyczna wiedza na temat tego, jak im zapobiegać i jak reagować, gdy pacjent chce przedwcześnie zakończyć terapię, wciąż stosunkowo rzadko pojawia się w standardowych szkoleniach psychoterapeutycznych.

 

Seminarium będzie oparte na wiedzy pochodzącej z aktualnych badań naukowych. Omówione zostaną kluczowe strategie wspierające pozostanie pacjenta w terapii i budowanie stabilnej relacji terapeutycznej — zarówno na początku leczenia, jak i w momentach kryzysu czy załamania przymierza.

 

Będziemy poruszać m.in. takie tematy:

 

• jak rozmawiać z pacjentem o diagnozie, prognozie i trudnościach leczenia w sposób, który pomaga budować realistyczne oczekiwania wobec terapii,

• w jaki sposób formułować precyzyjne, spójne i zrozumiałe dla pacjenta cele terapii,

• dlaczego ważne jest, aby znać ograniczenia metody, w której pracujemy, i umieć otwarcie omawiać je z pacjentem,

• jak rozpoznawać sygnały pogarszającego się przymierza terapeutycznego i reagować, zanim pacjent zdecyduje się odejść z terapii,

• co można zrobić w sytuacji, gdy pacjent mówi, że chce zakończyć leczenie.

 

Seminarium ma charakter praktyczny i integrujący różne perspektywy pracy klinicznej.

Zapraszamy terapeutów pracujących w różnych nurtach psychoterapeutycznych. Celem seminarium jest nie tylko przedstawienie konkretnych strategii, ale także pomoc w lepszym rozumieniu procesów, które stoją za trudnościami w utrzymaniu leczenia u pacjentów z zaburzeniami osobowości.

 

Forma pracy: wykład w formie prezentacji + dyskusja i czas na podzielenie się własnymi trudnościami wokół problemu przedwczesnego kończenia terapii

 

dr Monika Olga Jańczak - certyfikowana psychoterapeutka Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej (PTPPd) oraz Transference Focused Psychotherapy (TFP), superwizorka szkoleniowa KCP, aktualnie w trakcie szkolenia przygotowującego do certyfikatu superwizora PTPPd. Doktorka nauk społecznych w dziedzinie psychologii, wykładowczyni akademicka, badaczka, autorka książek i artykułów na temat zaburzeń osobowości, mentalizacji i psychoterapii psychodynamicznej. Kieruje Laboratorium Badań nad Psychoterapią Psychodynamiczną PsychoDynamics Lab przy Zakładzie Psychologii Zdrowia i Psychologii Klinicznej na Wydziale Psychologii i Kognitywistyki UAM w Poznaniu. Prowadzi projekty badawcze wokół psychoterapii, w tym m.in. badanie doświadczeń pacjentów uczestniczących w psychoterapii TFP oraz projekt ProMets Network, poświęcony mentalizacji i zaufaniu epistemicznemu w kontekście modelu generowania stresu u pacjentów z zaburzeniami psychicznymi. Współautorka polskich wersji wywiadów diagnozujących zaburzenia osobowości: STIPO-R i SCID-5-AMPD. Członkini Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej, International Society of Transference-Focused Psychotherapy, Society for Psychotherapy Research oraz European Society for the Study of Personality Disorders.

 

 
 
 

Komentarze


bottom of page